Miska pro psy a kočky – 3 tipy, jak vybrat tu pravou

Kromě pohodlného a hřejivého pelíšku je to jedna z nejdůležitějších věcí pro každého malého i velkého chlupáče. Ano, řeč je o misce na krmení a vodu. Výběr té správné ale není tak jednoduchý, jak se na první pohled může zdát. Záleží vám na tom, aby miska pro vašeho psa či kočku nejen dobře vypadala, ale také se snadno udržovala čistá a váš mazlíček si mohl co nejlépe vychutnávat oblíbené pamlsky a laskominy? V našem dnešním článku se zaměříme na to, jak vybrat a rozpoznat opravdu kvalitní misku na krmivo i vodu a podíváme se i na jednotlivé nabízené varianty pěkně zblízka.

Materiál vždy na prvním místě

Možná vás napadla otázka, zda by vašemu zvířecímu parťákovi nestačila jen stará miska či talíř z vaší kuchyňské výbavy, které už neuvyužíváte. Samozřejmě, že i takové kousky mohou obstojně splnit svou primární funkci. Jejich velikost je většinou úplně tak akorát a uspokojivá je také snadná údržba. Bohužel ale pravděpodobně velmi záhy narazíte na převažující nevýhody tohoto až příliš snadného řešení. Asi každý majitel psa ví, že i ten nejmenší pejsek se u krmení dokáže pěkně rozvášnit. Nejen že žrádlo často nezůstane na svém místě, ale právě v případě misek z příliš lehkých materiálů nezřídka dochází doslova k honičce na vytoužený mls. Jsou dny, kdy závod za plným žaludkem dopadne po větší či menší námaze úspěšně. Může se ale také stát, že celá porce skončí na podlaze, popřípadě ještě hůř – plná střepů od rozbité misky. A co kočky a “stolování”? Nutno podotknout, že mnoho příslušníků kočičího společenství nezůstává v tomto ohledu oproti psím expertům nijak pozadu. Lehké materiály jako plast a ani křehký porcelán či keramika tedy nepatří mezi ty nejvhodnější

A které to tedy jsou? Nyní je už asi jasné, že jednoznačně ty opravdu stabilní. Stabilita je skutečně důležitou vlastností, která by správné misce neměla za žádných okolností chybět. Nejlépe ji zajistí těžší materiály, jako je beton a cement. Oba nyní patří ve světě misek pro domácí mazlíčky mezi ty nejoblíbenější a skutečně hojně využívané. Díky vyšší hmotnosti “neutečou” s krmením nebo s vodou ani tomu nejnáruživějšímu psímu či kočičímu jedlíkovi. Jednoduchost těchto materiálů přeje i jejich snadné údržbě a opravdu atraktivnímu designu, který naprosto dokonale zapadá do konceptu moderního domova. 

Tip: Povrch cementových a betonových misek bývá většinou impregnován nebo jinak ošetřen speciálním nátěrem, aby se lépe čistil a v jeho pórech se neusazovaly nebezpečné bakterie. Výjimkou nejsou ani misky série VUKU, které jsou vhodné zejména pro mazlíčky menších velikostí. Cementové misky Won-Ton jsou doplněny navíc o nerezovou misku, která se dá vyjmout, a její čištění je ještě o něco rychlejší. Tyto misky mají všechna důležitá pozitiva a obě se pyšní vkusným minimalistickým designem. Jediným mínusem ale zůstává fakt, že kvůli vyšší hmotnosti si je jen těžko rádi sbalíte s sebou, pokud se rozhodnete se svým zvířecím miláčkem vydat na cesty.

Druhou vlastností, kterou jsme už také tak trochu zmínili a skutečně na ní záleží z hlediska každodenní praktičnosti, je snadná údržba. Tu vám asi nejvíce ze všech splní kovové misky. Lehký nerezový kov je naprosto ideální – mastnota, zaschlé zbytky kapsiček i nejrůznější pachy se neusazují a jdou velmi lehce odstranit za pomoci běžného prostředku na nádobí a horké vody. Kvůli lehkosti jsou nerezové misky často kombinovány s dalším materiálem (například již zmíněným cementem), nebo zasazené do speciálního stojanu či podnosu, který ovšem čistě funkčním miskám dodává nejen stabilní základ, ale ve většině případů také chybějící estetiku a vizuální atraktivitu

Pro malé i velké jedlíky

Nejen ve světě lidí je plný žaludek jedním z klíčů k blažené spokojenosti. Funguje to tak velmi dobře i u našich čtyřnohých kamarádů. Miska správné velikosti vám pomůže s dodržováním optimální porce, tak aby vaše kočka ani pes netrpěli hlady, nebo si nenacpávali svá bříška až příliš. Při určování ideální velikosti bude nejlépe, když se budete řídit velikostí vašeho mazlíčka. Obecně platí, že u misek pro kočky postačí objem 0,2 l. Malí pejsci si bohatě vystačí s miskami od 0,2 až 0,5 l. Středně velká plemena potřebují misky od objemu 0,7 l až po 1 l a skutečně velcí psi se nespokojí s ničím menším než je miska od 1 do 2 litrů.

Tip: Misky s podstavci jsou dostupné v mnoha designech. Zatímco set misek RICO se drží velice moderního a minimalistického vzhledu a neutrálních, nenápadných barev, misky a sety od značky VIRI Design se nebojí výraznosti. Kovový podstavec a masivní dřevěná deska reprezentují stabilitu a praktičnost a také preciznost ruční práce. Jejich drsnější vzhled si oblíbí ti, kteří mají rádi přírodní materiály. Značka myslí u svých produktů na kočky, ale hlavně psy – a to všech velikostí. Větší objemy misek a vyšší podnosy jsou zde proto samozřejmostí.
 

U středně velkých a větších plemen
ještě chvilku zůstaneme. V jednom z předchozích odstavců jsme se zmínili o miskách opatřených praktickými podstavci. Ty nejen že drží misku pevně na svém místě, ale v případě vyšších psů se také jedná o velmi nápomocný způsob, jak předejít zbytečným bolestem a namáhání krční páteře. Pro maximální pohodlí a ještě lepší labužnický zážitek svých psích kamarádů vybírejte tedy misky s vyvýšenou podstavou.

Jedna miska nebo rovnou set?

Společně jsme prošli vhodnost jednotlivých materiálů i další vlastnosti ovlivňující správný výběr misky pro kočku i psa. Na trhu je dnes dostupných mnoho variant, které uspokojí různorodé požadavky všech mazlíčků. Jednou z nich jsou také sety a samostatně stojící misky. A to je pravděpodobně poslední volba, kterou u misek budete muset před koupí udělat. Pro koho se hodí která varianta a jaké mají výhody či nevýhody? Sety dvou misek jsou jednoznačně skvělou volbou pro psí plemena všech velikostí i kočky. Většina mazlíčků má pro krmení a misku s vodou jasně vyhrazený prostor. Set je pro tyto případy ideální – miska na krmivo i vodu jsou na jednom místě a většinou jsou zabezpečeny proti převrhnutí. Tyto výhody oceníte i v případě, kdy váš domov obývá chlupáčů více a každý z nich si vychutná svou plnou misku o samotě. Jedinou nevýhodou setů, zvláště těch pro větší psy, je jejich nekompaktnost a nepraktičnost pro cestování. Během pobytů mimo domov mnohem více oceníte samostatné misky. Jednoduše je sbalíte do tašky a batohu a můžete vyrazit. Kromě této výhody se obecně tato varianta hodí pro větší psy, kteří potřebují kolem sebe více prostoru nejen kvůli tomu, aby si porci opravdu vychutnali.

Tip: Nejen jedna nebo dvě. Sety mohou obsahovat klidně tři i čtyři misky najednou. A pro koho jsou tyto sety určené? Pro všechny nerozlučné psí parťáky i kočičí gangy, které bez sebe nedají ani ránu. Pokud i vy máte doma takové mlsálky, možná by vám mohly padnout do oka sety misek Skogar a Orebro. Ty jsou produkty ruční práce a rozhodně mohou nabídnout nejen praktičnost, ale i originální design a skutečně výjimečnou kvalitu provedení.

 

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.