Blog

Miska pro psy a kočky – 3 tipy, jak vybrat tu pravou

Kromě pohodlného a hřejivého pelíšku je to jedna z nejdůležitějších věcí pro každého malého i velkého chlupáče. Ano, řeč je o misce na krmení a vodu. Výběr té správné ale není tak jednoduchý, jak se na první pohled může zdát. Záleží vám na tom, aby miska pro vašeho psa či kočku nejen dobře vypadala, ale také se snadno udržovala čistá a váš mazlíček si mohl co nejlépe vychutnávat oblíbené pamlsky a laskominy? V našem dnešním článku se zaměříme na to, jak vybrat a rozpoznat opravdu kvalitní misku na krmivo i vodu a podíváme se i na jednotlivé nabízené varianty pěkně zblízka.

Materiál vždy na prvním místě

Možná vás napadla otázka, zda by vašemu zvířecímu parťákovi nestačila jen stará miska či talíř z vaší kuchyňské výbavy, které už neuvyužíváte. Samozřejmě, že i takové kousky mohou obstojně splnit svou primární funkci. Jejich velikost je většinou úplně tak akorát a uspokojivá je také snadná údržba. Bohužel ale pravděpodobně velmi záhy narazíte na převažující nevýhody tohoto až příliš snadného řešení. Asi každý majitel psa ví, že i ten nejmenší pejsek se u krmení dokáže pěkně rozvášnit. Nejen že žrádlo často nezůstane na svém místě, ale právě v případě misek z příliš lehkých materiálů nezřídka dochází doslova k honičce na vytoužený mls. Jsou dny, kdy závod za plným žaludkem dopadne po větší či menší námaze úspěšně. Může se ale také stát, že celá porce skončí na podlaze, popřípadě ještě hůř – plná střepů od rozbité misky. A co kočky a “stolování”? Nutno podotknout, že mnoho příslušníků kočičího společenství nezůstává v tomto ohledu oproti psím expertům nijak pozadu. Lehké materiály jako plast a ani křehký porcelán či keramika tedy nepatří mezi ty nejvhodnější

A které to tedy jsou? Nyní je už asi jasné, že jednoznačně ty opravdu stabilní. Stabilita je skutečně důležitou vlastností, která by správné misce neměla za žádných okolností chybět. Nejlépe ji zajistí těžší materiály, jako je beton a cement. Oba nyní patří ve světě misek pro domácí mazlíčky mezi ty nejoblíbenější a skutečně hojně využívané. Díky vyšší hmotnosti “neutečou” s krmením nebo s vodou ani tomu nejnáruživějšímu psímu či kočičímu jedlíkovi. Jednoduchost těchto materiálů přeje i jejich snadné údržbě a opravdu atraktivnímu designu, který naprosto dokonale zapadá do konceptu moderního domova. 

Tip: Povrch cementových a betonových misek bývá většinou impregnován nebo jinak ošetřen speciálním nátěrem, aby se lépe čistil a v jeho pórech se neusazovaly nebezpečné bakterie. Výjimkou nejsou ani misky série VUKU, které jsou vhodné zejména pro mazlíčky menších velikostí. Cementové misky Won-Ton jsou doplněny navíc o nerezovou misku, která se dá vyjmout, a její čištění je ještě o něco rychlejší. Tyto misky mají všechna důležitá pozitiva a obě se pyšní vkusným minimalistickým designem. Jediným mínusem ale zůstává fakt, že kvůli vyšší hmotnosti si je jen těžko rádi sbalíte s sebou, pokud se rozhodnete se svým zvířecím miláčkem vydat na cesty.

Druhou vlastností, kterou jsme už také tak trochu zmínili a skutečně na ní záleží z hlediska každodenní praktičnosti, je snadná údržba. Tu vám asi nejvíce ze všech splní kovové misky. Lehký nerezový kov je naprosto ideální – mastnota, zaschlé zbytky kapsiček i nejrůznější pachy se neusazují a jdou velmi lehce odstranit za pomoci běžného prostředku na nádobí a horké vody. Kvůli lehkosti jsou nerezové misky často kombinovány s dalším materiálem (například již zmíněným cementem), nebo zasazené do speciálního stojanu či podnosu, který ovšem čistě funkčním miskám dodává nejen stabilní základ, ale ve většině případů také chybějící estetiku a vizuální atraktivitu

Pro malé i velké jedlíky

Nejen ve světě lidí je plný žaludek jedním z klíčů k blažené spokojenosti. Funguje to tak velmi dobře i u našich čtyřnohých kamarádů. Miska správné velikosti vám pomůže s dodržováním optimální porce, tak aby vaše kočka ani pes netrpěli hlady, nebo si nenacpávali svá bříška až příliš. Při určování ideální velikosti bude nejlépe, když se budete řídit velikostí vašeho mazlíčka. Obecně platí, že u misek pro kočky postačí objem 0,2 l. Malí pejsci si bohatě vystačí s miskami od 0,2 až 0,5 l. Středně velká plemena potřebují misky od objemu 0,7 l až po 1 l a skutečně velcí psi se nespokojí s ničím menším než je miska od 1 do 2 litrů.

Tip: Misky s podstavci jsou dostupné v mnoha designech. Zatímco set misek RICO se drží velice moderního a minimalistického vzhledu a neutrálních, nenápadných barev, misky a sety od značky VIRI Design se nebojí výraznosti. Kovový podstavec a masivní dřevěná deska reprezentují stabilitu a praktičnost a také preciznost ruční práce. Jejich drsnější vzhled si oblíbí ti, kteří mají rádi přírodní materiály. Značka myslí u svých produktů na kočky, ale hlavně psy – a to všech velikostí. Větší objemy misek a vyšší podnosy jsou zde proto samozřejmostí.
 

U středně velkých a větších plemen
ještě chvilku zůstaneme. V jednom z předchozích odstavců jsme se zmínili o miskách opatřených praktickými podstavci. Ty nejen že drží misku pevně na svém místě, ale v případě vyšších psů se také jedná o velmi nápomocný způsob, jak předejít zbytečným bolestem a namáhání krční páteře. Pro maximální pohodlí a ještě lepší labužnický zážitek svých psích kamarádů vybírejte tedy misky s vyvýšenou podstavou.

Jedna miska nebo rovnou set?

Společně jsme prošli vhodnost jednotlivých materiálů i další vlastnosti ovlivňující správný výběr misky pro kočku i psa. Na trhu je dnes dostupných mnoho variant, které uspokojí různorodé požadavky všech mazlíčků. Jednou z nich jsou také sety a samostatně stojící misky. A to je pravděpodobně poslední volba, kterou u misek budete muset před koupí udělat. Pro koho se hodí která varianta a jaké mají výhody či nevýhody? Sety dvou misek jsou jednoznačně skvělou volbou pro psí plemena všech velikostí i kočky. Většina mazlíčků má pro krmení a misku s vodou jasně vyhrazený prostor. Set je pro tyto případy ideální – miska na krmivo i vodu jsou na jednom místě a většinou jsou zabezpečeny proti převrhnutí. Tyto výhody oceníte i v případě, kdy váš domov obývá chlupáčů více a každý z nich si vychutná svou plnou misku o samotě. Jedinou nevýhodou setů, zvláště těch pro větší psy, je jejich nekompaktnost a nepraktičnost pro cestování. Během pobytů mimo domov mnohem více oceníte samostatné misky. Jednoduše je sbalíte do tašky a batohu a můžete vyrazit. Kromě této výhody se obecně tato varianta hodí pro větší psy, kteří potřebují kolem sebe více prostoru nejen kvůli tomu, aby si porci opravdu vychutnali.

Tip: Nejen jedna nebo dvě. Sety mohou obsahovat klidně tři i čtyři misky najednou. A pro koho jsou tyto sety určené? Pro všechny nerozlučné psí parťáky i kočičí gangy, které bez sebe nedají ani ránu. Pokud i vy máte doma takové mlsálky, možná by vám mohly padnout do oka sety misek Skogar a Orebro. Ty jsou produkty ruční práce a rozhodně mohou nabídnout nejen praktičnost, ale i originální design a skutečně výjimečnou kvalitu provedení.

 

 

S psím parťákem na cestách

Hezké počasí přirozeně láká k výletům a pokud vám dělá na vaší cestě životem společnost psí kamarád, jistě jej neošidíte o žádnou příležitost dělat vám parťáka i při toulkách krajinou či cizími městy. Tak, abyste si oba dva každou chvilku maximálně užili, je potřeba dobře se na vše připravit a naplánovat do posledního detailu. Víte, jak zajistit pro svého pejska komfort během cesty nebo při přespání mimo domov? V našem článku se dozvíte, jak na to. 

Bezpečná cesta autem

Máte-li psa, pravděpodobně je vaším nejčastěji využívaným dopravním prostředkem auto. Každý pejsek je jiný. Pro jednoho je jízda autem naprosto euforickým zážitkem, pro jiného čirým utrpením doprovázeným opakující se žaludeční nevolností. V obou případech by ovšem měl zodpovědný majitel pamatovat především na bezpečnost nejen svou, ale i psího kamaráda. Mnoho lidí svého psa vozí jednoduše na klíně, nebo na místě spolujezdce bez jakéhokoliv zabezpečení. Tento způsob je nejen vyloženě nebezpečný, ale dokonce také nezákonný.

Zákon všem majitelům jasně nařizuje zabezpečení převážených zvířat v kabině vozu. Zaměříme-li se výhradně na psy, z dostupných produktů na trhu máte na výběr buď přepravní box či klec odpovídající velikosti, které jsou zároveň těmi nejbezpečnějšími, postroj fungující na principu bezpečnostních pásů nebo speciální autosedačky. Se všemi zmíněnými jste se jistě už v nějaké podobě setkali, překvapit vás možná trochu mohly psí autosedačky, které stále patří mezi ne úplně rozšířené způsoby řešení bezpečného cestování.

Novátorská řešení – psí autosedačky

V první řadě je nutné říci, že psí autosedačky jsou vhodné zejména pro malá plemena plemena. Pro velké psy jsou již určené klece či zmiňované pásové postroje. Výrobci pojímají design autosedaček pro psy různými způsoby. Někteří upřednostňují zejména funkci a samotný vzhled odsouvají na další kolej. Výsledkem jsou nikterak vzhledné látkové boxy vybavené popruhy a otvorem na hlavu, ve kterých se ne úplně každý pejsek cítí komfortně. Naštěstí toto není jediná možnost. Existují výrobci, které naopak staví na stejnou úroveň  design a komfort pejska. Takovým ukázkovým příkladem jsou autosedačky značky Oh Charlie nabízené v mnoha barevných variantách a svým tvarem připomínající spíše luxusní pelíšek. Jsou zabezpečeny proti nežádoucímu pohybu vlastními popruhy přímo k sedadlu auta. A jak zabezpečit samotného pejska? Pelíšek do auta je doplněný o popruhy s karabinou a pejska jednoduše připnete jako na klasické vodítko pomocí dalších krátkých popruhů s karabinou. Pokud se rozhodnete pro pořízení takové autosedačky, pořiďte mu místo obojku postroj. Čtyřnohý mazlíček tak nemá úplně omezený pohyb a může se pohodlně usadit, nebo si i lehnout.

Jak jsme zmínili – psí autosedačky a pelíšky do auta jsou skutečně určené pouze pro malá plemena. Oba produkty slouží jako příjemnější alternativa k přenosným boxům, které jsou sice těmi nejbezpečnějšími, ale mezi mazlíčky nejsou příliš oblíbené. Jde o takovou zlatou střední cestu, kdy nechcete svého chlupáče připravit komfort během jízdy a zároveň riskovat zdraví své i mazlíčka držením na klíně bez jakéhokoliv zabezpečení. 

Tip: Nejeden pejsek menšího plemene si cestování autem skutečně užívá a rád se kochá za jízdy ubíhající krajinou. Chcete-li mu cestu ještě více zpříjemnit, pelíšek do auta Allure je tou správnou volbou. Polštář pelíšku je vyvýšený a přesto komfortní, takže váš chlupáč bude v bezpečí, pohodlí a neznáme krajiny může pozorovat klidně v leže. Jestli takhle nevypadá snové cestování...   

Spaní mimo domov

Další věcí, kterou někteří mazlíčci nedobře snášejí a souvisí s cestováním, je spánek v neznámém prostředí. Ať už jste na návštěvě u známých nebo přespáváte v hotelu, v obou případech na psa číhají neznáme pachy, zvuky i zákoutí, která mu na klidu a pocitu bezpečí příliš nepřidají. Pokud zrovna nechcete, aby pes skončil v nohách vaší postele, nebo s tím má problém samotný hostitel a pán domu, nejlepším řešením je přivezení vlastního pelíšku nebo jeho cestovní varianty, které pejsek dobře zná a představují pro něj známé útočiště.

Kousek známého místa

Pokud cestujete autem, nabízí se možnost využití psí autosedačky. Jestli tuto možnost nemáte nebo se vám ji nechce vyndavat z auta, v případě malých plemen nešlápnete vedle s cestovní taškou. Může se zdát, že větší psi mají v tomto případě smůlu a musí se spokojit s tvrdou zemí. Naštěstí výrobci pamatovali i na ně. Výborným řešením jsou cestovní deky (odkaz na kategorii), které jsou zpravidla nabízené v několika rozměrech. Pro větší psi jsou perfektní náhradou pelíšku a malým chlupáčům poslouží zároveň i jako hřejivá přikrývka. Navíc vydáváte-li se se svým pejskem na cesty a výlety častěji, rozhodně byste měli zauvažovat nad jejím pořízením, a to hned z několika důvodů. Cestovní deky jsou skladné – vejdou se v pohodě i do batohu, a mnoho z nich je vyrobeno z odolných materiálů, takže zvládnou klidně i noc pod širákem.

Tip: Máte doma většího pejska, který si nenechá ujít žádnou výpravu za dobrodružstvím? Cestovní deky Fosser od značky Labbvenn nabízíme ve čtyřech barevných variantách. Jsou rozměrově větší a díky kvalitnímu materiálu jednoduše jako stvořené pro spaní pod širákem, ve stanu i kdekoliv jinde.

Nový člen domácnosti aneb Základní vybavení pro pejska

Už dlouho jste měli pocit, že vaší rodině chybí nějaký živý element? Nebo jste chtěli kamaráda, který by rozveselil váš jinak osamělý život a byl vám parťákem za každé situace? Pořídit si psa je skvělé rozhodnutí, které nejen že vyžaduje poměrně důkladnou předchozí rozvahu, ale také perfektní připravenost. V dnešním článku se dozvíte, co by vám rozhodně nemělo chybět ve výbavě až svého pejska přivedete poprvé domů.

Pelíšek

Tou úplně první věcí, kterou budete vybírat pro svého nového pejska bude pravděpodobně pelíšek. Každé štěně potřebuje bezpečné útočiště, kde si bude moci odpočinout od všech dojmů, nových kamarádů a her. A že je opravdu z čeho vybírat! Výrobci se dnes předhání nejen v designech, ale i použitých materiálech. Bohatá nabídka uspokojí majitele, kteří hledají primárně funkční řešení – tedy jednoduché polštáře nevyžadující náročnou údržbu, i ty toužící svému pejskovi dopřát maximální komfort v designovém balení a provedení z látek a tkanin prémiové kvality.

Při výběru pelíšku se hodí určitě zohlednit také to, jestli z vašeho štěňátka vyroste psí obr nebo zůstane víceméně věrné svému malému vzrůstu. U první varianty budete nuceni kupovat postupně stále větší a větší velikosti pelíšků. V druhém případě si můžete klidně už na začátku dovolit investici do některého ze stylovějších a propracovanějších kousků.

Tip: Plánujete hodně cestovat se svým pejskem a objevovat krásy okolního světa? Nezapomeňte se vybavit bezpečným pelíškem do auta a cestovní dekou!

 

Misky

Kromě místa, kam složit hlavu po celodenním hraní, je další a neméně důležitou součástí psího vybavení kvalitní jídelní servis – tedy misky na vodu a krmení. Takovým evergreenem jsou v tomto odvětví kovové misky vyrobené nejčastěji z nerezové oceli. Mají nespornou výhodu nejen ve snadné manipulaci, ale i nenáročném čištění. Často k nim lze dokoupit také praktické stojany, díky nimž se krmení pro větší psy stává o něco pohodlnějším a zároveň nedochází k vylití vody na pití ani převržení misky s granulemi. Materiálem, který těmto oblíbeným variantám začíná ale významně šlapat na paty je beton. Odlévaným miskám z tohoto skutečně odolného materiálu nechybí punc moderního designu a velká dávka sofistikované estetiky. Navíc díky větší hmotnosti s nimi jen tak něco nepohne. Na druhou stranu je ovšem pravdou, že betonové misky si jen stěží sbalíte s sebou na cesty.

 

Tip: Designové misky VUKU od polské značky Labbvenn najdete u nás na webu v mnoha barevných provedeních a variantách s dřevěným podstavcem i bez něj. Díky dvěma dostupným velikostem jsou vhodné jak pro psy, tak i pro kočky. 

Obojek a vodítko

Obojek patří spolu s vodítkem mezi nezbytné výcvikové pomůcky a jelikož asi žádný psí majitel nechce nevychovaného a neposlušného psa, měl by se s nimi každý chlupáč seznámit už ve štěněcím věku. Pro štěňata určitě není vhodné volit stahovací varianty obojků, které by jim mohly ublížit a být důvodem pozdějšího odporu k ostatním obojkům. Zvolte raději variantu, u níž můžete regulovat míru utažení obojku za pomocí jezdce nebo řemínku. Mezi první obojky vhodné i pro menší plemena se hodí látkové varianty, které mohou být doplněné například stylovou a roztomilou mašlí.

Pokud chce svého pejska naučit správně chodit na vodítku a nedělat si při pobytu venku ostudu se zmateně pobíhajícím, divokým tvorem, nad nímž nemáte absolutně žádnou kontrolu, tak na “pohodlná” navíjecí vodítka určitě na začátku zapomeňte. Ač jsou velmi oblíbená při venčení ve městech a dovolují psovi vzdálit se od majitele i na poměrně velkou vzdálenost, váš parťák se na nich ničemu nenaučí. Pro začátek proto rozhodně zvolte variantu vodítka s pevnou délkou.

 

Zábava

Malý ani velký pejsek se rozhodně neobejde bez míčků či plyšáků, které lze využít pro výcvik základních povelů, ale hlavně jim budou dělat společnost v době vaší nepřítomnosti. U míčků je oblíbenou volbou klasický „tenisák“, který ovšem pro menší plemena psů představuje tak trochu velké sousto. Aby jednoduše nebylo po zábavě dřív, než začne, vybírejte z míčků přímo pro psy určených. Jsou z kvalitních materiálů a zkousne je bez problémů i malá čelist.

Tip: Dejte sbohem nevkusným pískajícím gumovým hračkám, které stejně vydrží jen pár prvních bitev. Hračky značky Lilly Pet Shop budou vašemu chlupáčovi dělat radost podstatně déle.

Co se hraček týče, tak velmi často u psů končí vyřazení plyšáci z dětských pokojíčků. Každý pejskař nám dá ale jistě zapravdu, že „život“ těchto hraček je náhle ukončen z pravidla už po prvním psím útoku. Nechcete-li po bytě uklízet roztahaný obsah bříška chudáka plyšového medvídka, opět raději sáhněte po speciálních hračkách pro psy. Ty moderní a kvalitní jsou často dělány z přírodních materiálů a prémiových látek a tkanin, u kterých máte garanci toho, že nejsou pro psa nejsou nijak nebezpečné a zároveň vydrží víc než je jeden pevný stisk čelisti a menší souboj.

Víc než jen škrabadlo

Občas se může zdát, že učinit kočku doopravdy šťastnou je ve své podstatě nadlidský úkol. Ve skutečnosti toho domácí kočka ke spokojenosti nepotřebuje tolik, jak to na první pohled do kočičí tváře může vypadat. Pokud obývá pouze váš byt a nechodí ven, jednou ze základních věcí, bez kterých se určitě neobejde, je správné škrabadlo. Zapomeňte na nevzhledná patrová škrabadla s odpočívadly, která vaší kočku baví chvíli, ale od zdí a pohovky či čalounění vašeho oblíbeného křesla jí stejně většinou neodlákají. Vsaďte při výběru kočičího škrabadla na moderní a sofistikovaný design, který nabídne vaší šelmě mnohem víc než jen perfektní manikúru a chvilkové rozptýlení. Nebo snad nevěříte, že takové škrabadlo existuje?

 

Kočičí přirozenost 

Škrábání je pro kočku absolutní přirozenost. Nejen, že si při této aktivitě pečlivě obrousí své drápky, ale zároveň si tímto způsobem označuje teritorium. Při škrábání odpadávají odumřelé kožní buňky a kočka za sebou zanechává feromony, s jejichž pomocí dává všem vetřelcům jasně najevo, kdo je tady pánem a s kým budou mít co dočinění v případě nějakých problémů. Na pořízení kvalitního škrabadla byste si měli dát o to víc záležet, pokud je vaše kočka ryze kočkou domácí a nemá možnost obrousit si drápky při potulkách v přírodě. 

 

Vaše kočka to ví nejlíp

Pojďme se zaměřit na to, jak by mělo vypadat a co by mělo splňovat perfektní škrabadlo. Dobré škrabadlo by rozhodně nemělo posloužit jen své základní funkci. Dávno pryč jsou již doby, kdy byl výběr omezen na v úvodu zmíněná patrová nebo jednoduchá nástěnná škrabadla. Jistě nejeden chovatel se setkal ze strany své kočky s nezájmem o tyto varianty. Důvodem mohl být jejich tvar, ale i materiál, který kočce zkrátka nevyhovoval. Přitom klíč k nalezení toho pravého škrabadla máte pravděpodobně přímo před očima.

Ano, to něžně vrnící, s hebkým kožíškem, s velice vybíravým jazýčkem a také s výrazem, který mluví mnohdy za tisíc slov. Svou kočku znáte ze všech lidí nejlépe. Uvědomte si, jaká je její povaha a co má ráda. Je to velký mazel, jehož největším koníčkem je sportovní lenošení? Nebo je to snad divoká duše, která hledá stále nová dobrodružství? Jedné bude pravděpodobně stačit jednoduše tvarované škrabadlo, na kterém si dokonale protáhne tělo zmožené po celodenním odpočinku a poskytne jí i další alternativu komfortního místa pro poobědovou siestu. Druhá naopak zřejmě ocení a neodolá škrabadlu neobvyklého tvaru, s členitým designem nabízejícím rovné a také oblé plochy, místo na schovku i pro menší relax.

Tip: Škrabadla House of Cats mají za cíl učinit šťastné a spokojené hlavně naše kočičí kamarády. Designéři značky ovšem pamatují i na nás, majitele, proto si můžete vybrat z mnoha barevných provedení i dekorů ten, který bude ladit se zařízením vašeho domova a vaším vkusem nejlépe.

Perfektní materiál

Asi žádného milovníka koček nepřekvapí, že tito elegantní a svérázní tvorové mají slabost pro kartonové krabice a karton jako takový. Z tohoto důvodu bychom i pro škrabadla asi jen stěží hledali lákavější materiál. Zapomeňte na umělé provázky či plyšové tkaniny a dejte šanci kartonovým škrabadlům. Ta v naší nabídce, jsou tvořena spojením mnoha vrstev kartonové lepenky. Určitě se tedy nemusíte bát, že by nebyla dostatečně pevná a neodolala by záseku ostrého drápku či náhlému výbuchu kočičího vzteku. Naše kartonová škrabadla pochází z dílen malých výrobců a designových značek, jako je například House of Cats, kterým leží na srdci hlavně kočičí spokojenost a tvoří je s ohledem na přirozené kočičí instinkty.

Nahlédněte hlouběji!

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.